ظرفیت پانل‌های انرژی خورشیدی جهان تا سال 2023 به یک تریلیون وات می‌رسد

27 شهریور 1397
خلاصه خبر
ظرفیت تولید برق پانل‌های خورشیدی PV‌ در سراسر جهان، تا سال 2023 به یک تریلیون وات می‌رسد.
متن خبر

جهان به سمتی حرکت می‌کند که استفاده از انرژی‌های پاک بیش از پیش مورد توجه قرار دارد. به‌نظر شما چه زمانی شاهد افزایش و رشد چشمگیر استفاده از پانل‌های خورشیدی خواهیم بود؟ با رشد جمعیت و نیاز بیشتر شهروندان به نیروی برق، نه تنها میزان مصرف برق بالاتر رفته است؛ بلکه با افزایش قیمت‌ نیروی برق مواجه هستیم. استفاده از پانل‌های خورشیدی می‌تواند هم در تولید برق نقش مهمی داشته باشد و هم مانع از افزایش قیمت تولید برق شود. با نصب پانل‌های خورشیدی در طول زمان، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت، ولی ظرفیت تولید برق افزایش می‌یابد.

مقاله‌های مرتبط: انرژی تجدیدپذیر 100 درصد در دنیای واقعی به چه معناست؟ استقبال از سلول های خورشیدی در طبقه متوسط بیشتر از ثروتمندان است براساس آخرین اطلاعات آماری منتشرشده از سوی Wood Mackenzie Power & Renewables، طی پنچ سال آینده، در سراسر جهان پانل‌های خورشیدی بیشتری نصب خواهد شد که می‌توانند ظرفیتی در حدود یک تریلیون وات داشته باشند. یک تریلیون وات برای تامین برق یک‌سوم جمعیت امریکا کفایت می‌کند. سال گذشته‌ی میلادی، تیم تحقیقاتی GTM پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2022، ظرفیت تولید برق با پانل‌های برق به 871 گیگاوات‌ خواهد رسید. ولی براساس آخرین پیش‌بینی‌ها، از سال 2018 میلادی به بعد این ظرفیت افزایش چشمگیری خواهد داشت و هر سال شاهد رشد بیشتری در این صنعت خواهیم بود. ظرفیت تولید برق توسط پانل‌های خورشیدی بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی انجام شده است. پیشتر WoodMac پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2026، ظرفیت تولید برق پانل‌های خورشیدی به 26 گیگاوات‌ خواهد رسید، ولی اکنون می‌بینیم که این آمار و پیش‌بینی‌ها تغییر پیدا کرده‌اند.

در حدود 20 درصد از کل پانل‌های خورشیدی جهان تا سال 2023، مربوط به کشورهای آسیایی از جمله چین، هند و ژاپن خواهد بود. طی دو سال آینده، چین و ژاپن، نیمی از تاسیسات پانل خورشیدی خود را نصب و راه‌اندازی خواهند کرد. آمریکای شمالی و اروپا تا سال 2023 در حدود 28 درصد سهم بازار پانل‌های خورشیدی را از آن خود خواهند کرد. در این میان، ظرفیت پانل‌های خورشیدی در خاورمیانه از 3 درصد ظرفیت فعلی در سطح جهان به 9 درصد خواهد رسید. همچنین آمریکای لاتین، 7 درصد ظرفیت پانل‌های خورشیدی را در سطح جهان از آن خود خواهد کرد. یکی از دلایل اصلی که کشورهای مختلف به‌سمت نصب و راه‌اندازی پانل‌های خورشیدی حرکت می‌کنند، افزایش تقاضای نیروی برق است. پانل‌های خورشیدی در طول زمان، هزینه‌های تولید برق را کاهش می‌دهند. در حال حاضر در سطح جهان، قیمت تولید برق توسط پانل‌های خورشیدی بسیار رقابتی شده است؛ که بالطبع باعث شده قیمت برق تولیدی توسط پانل‌های خورشیدی کاهش پیدا کند. WoodMac معتقد است حتی قیمت برق تولیدی توسط نیروگاه‌های خورشیدی به‌دلیل رقابت افت پیدا کند، باز هم نیروگاه‌های خورشیدی می‌توانند هزینه‌های خود را تامین کنند و با توجه به نیاز بازار، نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی مقرون به‌صرفه‌ است.

تحلیلگران WoodMac با شبیه‌سازی 625 سناریوی مختلف برای تعیین تعرفه‌های تولید برق توسط نیروگاه‌های خورشیدی، پیش‌بینی می‌کنند که به‌طور متوسط تا سال 2022، قیمت هر کیلووات ساعت برق تولیدشده با پانل‌های خورشیدی در حدود 2 سنت باشد. البته انتظار می‌رود در بازارهای پیشرو، قیمت‌ تولید برق کمتر از 2 سنت شود. هرچند که احتمال دارد در بازارهای نوظهور شاهد قیمت بیشتری نسبت به بازارهای پیشرو باشیم. پیشتر برآوردهای دیگری در مورد قیمت‌ برق تولیدشده در نیروگاه‌های تولیدی مطرح‌ شده بود که با آمار فعلی مطابقت ندارند. پیشتر، قیمت 14 دلار برای هر مگاوات‌ ساعت برق مطرح‌ شده بود که این اعداد و ارقام قدیمی هستند و دیگر صحت ندارند.