محققان سلول های خورشیدی دولایه با کارایی بالا تولید کردند

14 شهریور 1397
خلاصه خبر
دانشمندان نوعی سلول خورشیدی کارآمد و در ابعاد نانومتری طراحی کرده اند که به دلیل طراحی دو لبه بیشتر از سلول های فعلی و عادی خورشیدی انرژی تولید می کند.
متن خبر

دانشمندان نوعی سلول خورشیدی کارآمد و در ابعاد نانومتری طراحی کرده اند که به دلیل طراحی دو لبه بیشتر از سلول های فعلی و عادی خورشیدی انرژی تولید می کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانیساینس دیلی، دانشمندان علوم مواد در دانشکده مهندسی ساموئلی دانشگاه جنوب کالیفرنیا با ایجاد لایه ای نازک از پروسکات (ترکیبیارزان قیمت از سرب و ید) روی سلول های خورشیدی فعلی موجود در بازار، سلول های جدیدی طراحی کرده و ساخته اند که عملکرد سلول های خورشیدی را به شدت افزایش می دهد. سلول های خورشیدی که لایه زیرین این وسیله را تشکیل می دهند ترکیبی از مس، ایندیوم، گالیوم و سلنید بوده و در بازار به CIGS مشهور است.

این سلول خورشیدی جدید دستکم 22.4 درصد از انرژی دریافتی نور خورشید را جذب می کند که بی سابقه به شمار می آید، در حالی که آخرین سلول ساخته شده در آمریکا توسط مرکز تحقیقاتی توماس واتسون 10.9 درصد از انرژی خورشیدی را جذب می کرد. کارایی سلول های خورشیدی جدید در آزمون های مستقل آزمایشگاه انرژی تجدیدپذیر وزارت نیروی آمریکا ثابت شده است.

یانگ یانگ صاحب کرسی علوم مواد در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و سرپرست این گروه محققان می گوید: طراحی دولایه سلول خورشیدی ساخته شده باعث می شود انرژی خورشید از دو سویه متفاوت طیف خورشیدی در یک وسیله جذب شود، این امر میزان انرژی که از خورشید به دست آمده در مقایسه با سلول های خورشیدی موجود یک لایه را افزایش می دهد. وی توضیح می دهد: استفاده از یک لایه پروسکات روی سلول خورشیدی ارزان قیمت و آسان است و قابلیت افزودن به روش تولید فعلی سلول های خورشیدی را دارد. سلول های خورشیدی بر مبنای لایه ای از مس، ایندیوم، گالیوم و سلنید که دو میکرون ضخامت دارد نور خورشید را جذب و با اندازه 18.7 درصد به انرژی تبدیل می کنند؛