سیستم جدید خنک کننده آب با استفاده از پنل های خورشیدی

18 شهریور 1396
خلاصه خبر
سیستم خنک کننده خورشیدی شامل پنل هایی است که بر بام قرار دارند و آنها از سه جزء تشکیل شده اند. از این پنل ها جهت خنک کردن آب استفاده می شود. ابعاد تست شده پنل هایی به مساحت 0.37 متر مربع می باشند.
متن خبر

بیشتر ما در مورد گرم کننده های خورشیدی شنیده ایم، هم اکنون یک خنک کننده خورشیدی وجود دارد که تکنولوژی آن شدیدا کمتر از قیمت سیستم های خنک کننده صنعتی و یخچال ها می باشد.

این سیستم خنک کننده خورشیدی شامل پنل هایی است که بر بام قرار دارند و آنها از سه جزء تشکیل شده اند. اولین بخش شامل یک لایه پلاستیکی است که روی آن با نقره لایه نشانی شده است و باعث انعکاس کل نور فرودی می شود و از گرم شدن پنل در اثر نور خورشید در تابستان جلوگیری می کند. لایه پلاستیکی خود روی جزء دوم قرار دارد که شامل یک لوله مارپیچی مسی می باشد.

آب از طریق لوله جریان می یابد و همانند یک سایبان برای لایه پلاستیکی عمل می کند، سپس گرمای ایجاد شد از طریق پلاستیک در طول موج میانه طیف مادون قرمز منتشر شده و بوسیله محیط اطراف جذب نمی شود و از طریق مسیر به محیط بیرون می رود.

پژوهشگران در دانشگاه استنفورد در Palo Alto کالیفرنیا، اخیرا با استفاده از سه پنل خورشیدی آب خنک که هر کدام 0.37 مترمربع می باشند استفاده کردند و آنها روی یکی از جایگاه های اقامت دانشجویان قرار  دادند. آب در این پنل ها با شار 0.2 لیتر در هر دقیقه چرخش می کند.

آنها این مسئله را در مجله Nature Energy چاپ کردند. طبق این گزارش چیدمان آنها توانست آب را به اندازه 5 درجه زیر دمای محیط در طول سه روز خنک کند. آنها سپس این مسئله را مدل کردند که چگونه می توان از این سیستم در سیستم خنک سازی یک ساختمان دو طبقه در لس آنجلس و نوادا استفاده کرد.

آقای Aaswath Raman که خود یک فیزیک دان و یکی از اعضای تیم استنفورد می باشد، گفته او و همکارانش یک استارت آپ به نام SkyCool Systems راه اندازی کردند تا بتواند این ایده را صنعتی کنند. این شرکت قصد دارد تا روی پنل های 1.65 متر مربعی کار کند. ایشان اعلام کرده اند که این سیستم جدید تاثیر شگفت انگیزی روی سیستم انرژی جهان دارد.