سلول های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال

۶ فروردین ۱۳۹۶
خلاصه خبر
تفاوت بین سلول های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال در چیست؟ کدام یک بهتر است؟
متن خبر

تفاوت بین سلول های خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال در چیست؟ کدام یک بهتر است؟

  • مدول های خورشیدی مونو کریستال (mono-Si)

این مدل از تکنولوژی انقلابی در فوتو ولتائیک ایجاد کرد. از سال 1950 پنل های خورشیدی مونو کریستال قدیمی ترین نوع می باشند که در عین بیشترین پیشرفت را داشته است. همان طور که از نام این نوع از سلول های خورشیدی مشخص است، آنها از کریستال های تک از سلیکون خالص تشکیل یافته اند. کارخانه ها از شیوه Czochralski (این شیوه معروف است و از آن برای رشد راد های لیزرهای حالت جامد ما نند Nd:YAG نیز استفاده می شود) برای ساخت استفاده می کنند. رنگ این نوع از پنل ها یکپارچه بوده که خود نشان از خلوص بالای سلیکون در آنها دارد.

  • مدول های خورشیدی پلی کریستال

برخلاف سلول های مونو کریستال که از یک شمش با ساختار کریستالی یکنواخت برش می خورند، سلول های پلی کریستال از برش شمش هایی دارای ساختار غیر یکنواخت بدست می آیند. در مراحل تولید سلیکون مذاب بجای شکل گیری دور یک Seed اولیه بصورت یکپارچه، درون یک قالب طی یک فرایند متالوژی ساده تر و سریعتر به شکل نواحی به شکل کاملا مشخص شکل می گیرد. ظاهر پوسته پوسته یا فلس (Flake) این نوع از سلول ها نیز به سبب همین فرایند خاص تولید آنها می باشد.

تفاوت بین مونو کریستال و پلی کریستال

تفاوت در پروسه تولید آنها می باشدف مونو کریستال ها از کریستال تک ساخته می شوند که درنتیجه یکنواخت تر می باشند.

یک راه خوب برای تشخیص نوع پنل خورشیدی شکل ظاهری سلول ها است که در پنل های پلی کریستال سلول ها کاملا به شکل مستطیل و بدون گوشه های گرد در کنار هم قرار گرفته اند اما در پنل های مونو کریستال اغلب مربع ها دارای گوشه های گرد هستند. پلی کریستال ها از بالک کریستالی ساخته شده که باعث می شود ظا هرآنها پوسته پوسته شود.

مزایا و معایب مونو کریستال

مزایا

بیشترین بهره را  دارند (تقریبا بین 15 تا 20 درصد)

از نظر فضایی بهینه هستند

طول عمر بالایی دارند، از این رو برخی از شرکت ها سازنده این نوع از پنل ها گارنتی 25 ساله برای آنها در نظر می گیرند.

کارایی بیشتری در شرایط نور کم نسبت به سایر پنل ها دارند.

معایب

گرانترین هستند.

اگر سطح آنها با خاک پوشیده شود ممکن است کل سیستم آسیب ببیند.

مزایا و معایب پلی کریستال

مزایا:

مراحل ساخت آنها راحت تر و در نتیجه قیمت آنها کمتر است.

در مقایسه با مو نو کریستال ها تولورانس گرمایی کمتری دارند

معایب:

از آنجایی که خلوص سلیکون در مراحل ساخت آنها کمتر است، بنابریان نسبت به مونو کریستال ها بهره کمتری دارند: بین 13 تا 16 درصد.

فاصله فضایی در آنها بیشتر است، از این رو باید فضای بیشتری را پوشش دهید تا توان هم اندازه با سیستم مونو کریستالی بدست آورید.

کدام یک را باید انتخاب کرد؟

هر چقدر کریستال بزرگتر و با خلوص بیشتر باشد، سلول های خورشیدی بهره بیشتری خواهند داشت. از این رو مونو کریستال ها به نسبت پلی کریستال ها 10 تا 15 درصد کارایی بیشتری دارند.

بخاطر قیمت کمتر تولید سلول های خورشیدی پلی کریستال، قیمت نهایی تولید آنه نسبت به مونوکریستال ها 20% کمتر است.

کدام یک بهتر است

جواب این سوال این است که بسته به نوع پروژه شما دارد، برای مثال پلی کریستال ها برای سطوح زیاد در بام ها یا در سطح مناسب هستند و هم چنین برای کسانی که قصد دارند قیمت تمام شده پروژه خورشیدی را پایین بیاورند.

همچنین مونو کریستال ها برای سطح بام ها با مساحت کم مناسب هستند. مونو کریستال ها نسبت به پلی کریستال ها گران تر هستند اما فضای کمتری را در بر می گیرند. برای مثال فرض کنید پنل های مونو و پلی که در اختیار دارید 240 وات تولید کنندف اگر چه از نطر تولید توان الکتریکی یکسان هستند ولی مونو کریستال ها فضای کمتری اشغال می کنند.

http://pscsolaruk.com/blog/posts/mono-poly-crystalline-solar-panels/?platform=hootsuite