تولید انرژی سراسر دنیا از صحرای بزرگ آفریقا

20 شهریور 1397
خلاصه خبر
تحقیقات جدید نشان می دهد که نصب توربین های بادی و پنل های خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا می تواند به تمام جهان انرژی عرضه کند و زمین های خشک را به خاک های بارور تبدیل کند
متن خبر

تحقیقات جدید نشان می دهد که نصب توربین های بادی و پنل های خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا می تواند به تمام جهان انرژی عرضه کند و زمین های خشک را به خاک های بارور تبدیل کند.

گروهی از محققان دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی آمریکا، چین و ایتالیا از جمله "صفا متشرعی" محقق ایرانی در یک مطالعه جدید یک راه حل پیدا کرده اند که می تواند آب و هوا را در منطقه بهبود بخشد. این راه حل شامل نصب توربین های بادی و پنل های خورشیدی در مقیاس بزرگی در سطح صحرای بزرگ آفریقا است. مزارع بادی و خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا یان لی نویسنده اصلی این مطالعه و همکارانش، صحرای بزرگ آفریقا را به این دلیل انتخاب کردند که بزرگترین بیابان در جهان است و به تغییرات زمین حساس است.

مکانی که این صحرا در آن واقع شده یعنی شمال قاره آفریقا و نزدیکی به اروپا و خاورمیانه که همه آنها تقاضای بالایی برای انرژی دارند، آن را به عنوان مدل اصلی این مطالعه معرفی کرد. مزارع بادی و خورشیدی که در سراسر این بیابان نصب خواهد شد، بیش از 9 میلیون کیلومتر مربع را پوشش خواهد داد که حدود 3 تراوات برق از باد و 79 تراوات از انرژی خورشیدی تولید می شود و می تواند پاسخگوی تقاضای انرژی سراسر جهان باشد. لی گفت: در سال 2017، انرژی مصرفی جهان تنها 18 تراوات بوده است، بنابراین این بدیهی است که انرژی قابل تولید در صحرای بزرگ آفریقا در حال حاضر برای نیاز سراسر جهان کافی است. انرژی بالقوه تولیدی از این مزارع بادی و خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا می تواند به شدت باعث کاهش انتشار کربن حاصل از سوخت های فسیلی شود.