ظرفیت 470 مگاواتی انرژی‌های نو در کشور، پیشی گرفتن بخش خصوصی در سرمایه گذاری

16 فروردین 1397
خلاصه خبر
ظرفیت تجدید پذیر تا سال 92 در حدود 165 مگاوات بوده که 131 مگاوات آن توسط بخش دولتی و 34 مگاوات آن توسط بخش خصوصی نصب شده بود. طی 4 سال گذشته این ظرفیت به عدد 470 مگاوات رسیده که میزان 171 مگاوات آن توسط بخش دولتی و 369 مگاوات توسط بخش خصوصی نصب شده است.
متن خبر

در راستای افزایش ظرفیت‌های انرژی‌های تجدید پذیر تاکنون 470 مگاوات زیرساخت در این زمینه نصب شده است. به گزارش فصل اقتصاد ، مبحث انرژی دغدغه مهمی در کشور است که بتوانیم با کمترین انرژی ممکن، بیشترین بهره‌برداری‌ها را داشته باشیم و در کنار آن کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود.

اکنون استفاده بهینه از انرژی و هزینه کردن برای آن در جهان رشد چشمگیری داشته و بنا بر آن ایران نیز باید به این سمت و سو حرکت کند. تمرکز روی افزایش سهم تولید برق از طریق انرژی خورشیدی با بیش از 300 روز آفتابی در پهنه جغرافیایی یکی از برنامه‌های بلند مدت در نظر گرفته برای صنعت برق کشور است، تا با بهره گیری از این صنعت در تابستان و در زمان اوج مصرف برق به کمک صنعتگران برق می‌رسد و احتمال خاموشی و فشار وارد شده به شبکه را به حداقل برساند و یا از جنبه‌ای دیگر ما را از نصب پست‌های عظیم برق بی نیاز و در کاهش تلفات برق و هزینه تمام شده موثر واقع شود.

آخرین وضعیت از توسعه انرژی‌های تجدید طبق آمار منتشره از سوی وزارت نیرو نشان دهنده آن است که کل ظرفیت نصب شده در این بخش تا سال 92 در حدود 165 مگاوات بوده که از این میزان 131 مگاوات آن توسط بخش دولتی و 34 مگاوات آن توسط بخش خصوصی نصب شده بود. این ارقام طی 4 سال گذشته با رشد چشمگیر به عدد 470 مگاوات رسیده که از این میزان 171 مگاوات آن توسط بخش دولتی و 369 مگاوات توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است.

این بدان معنا است که مشترکان انرژی تجدیدپذیر از 4 مشترک در سال 92 به 350 مشترک افزایش داشته است. گفتنی است از سال 92 تا کنون حجم قرارداد‌های مبادله شده 2 هزار و 961 مگاوات بوده که مجموع سرمایه گذاری آن 2.5 میلیارد دلار است که از این میزان 70 درصد از محل سرمایه گذاری خارجی و مابقی از محل سرمایه گذاری داخلی تامین شده است. همچنین براساس آخرین آمارها هم اکنون 598 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت منصوبه انرژی‌های نو کشور نیز به 527 مگاوات رسیده است به طوریکه انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال 48 هزار و 375 به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده است.

گفتنی است صنعت برق توانایی ساخت پنل‌های خورشیدی و زیرساخت‌های مربوط به آن را دارد و بنا بر اعلام سیدمحمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ساخت پنل‌های خورشیدی در داخل کشور توسط 5 شرکت خصوصی در 5 شهر فیروز، مشهد، شیراز، یزد و سمنان صورت می‌گیرد. ضرورت افزایش ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر بر همگان روشن است و در این راستا نباید از توان بخش خصوصی غافل شویم که تنها در صورت اعتماد به آن‌ها می‌توان شاهد پیشرفت در این راستا باشیم.